شرکت گسترش فناوری خوارزمی

اخبار 

۱۳۹۷/۰۲/۱۶

بهره‌برداری از کارخانه 800 هزار تنی آهن اسفنجی (واحد احیاء مستقیم) کارخانه فولاد سبزوار در شهرستان جوین باحضور رییس جمهور و با استفاده از کاتالیست های ریفرمینگ تولیدی شرکت دانش بنیان گسترش فناوری خوارزمی

photo_2018-05-06_18-02-36.jpg کارخانه آهن اسفنجی(واحد احیاء مستقیم) پارس فولاد سبزوار از جمله هفت طرح مهم فولاد کشور با ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن محصول آهن اسفنجی صبح روز یکشنبه مورخ 16 اردیبهشت ماه، توسط آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم افتتاح گردید. 
شرکت فولاد سبزوار در منطقه ای به نام جوین مکان‌یابی گردیده است. مشاور مادر طرح شرکت مهندسی و تکنولوژی تاراطرح و پیمانکار احداث واحد احیا، کنسرسیومی متشکل از شرکت مهندسی فن آور معادن و فلزات (MMTE) و شرکت انرژی گستر نصیر می باشند.

واحد احیاء مستقیم سنگ آهن مجتمع پارس فولاد سبزوار در حال حاضر دارای یک مدول احیاء حاوی 468 تیوب به قطر 8 است که بارگذاری کل کاتالیست های مورد استفاده در ریفرمر توسط شرکت گسترش فناوری خوارزمی در تیر ماه 1396 انجام گرفت.  بارگذاری سه لایه مختلف کاتالیست (کاتالیست خنثی، نیمه فعال و فعال با ارتفاع مختلف)، بر اساس دستورالعمل شرکت گسترش فناوری خوارزمی برای تمامی تیوب ها انجام گرفت.  پس از انجام بارگذاری و مراحل اولیه، راه اندازی واحد جهت تولید حداکثری توسط رئیس جمهور محترم انجام گرفت. در حال حاضر واحد با میزان تولید آهن اسفنجی ۱۰۰ تن بر ساعت درحال تولید می باشد.

با توجه به اطلاعات و مطالعه صورت گرفته روی بازه ای مشخص از عملکرد کاتالیست ها از زمان راه اندازی اولیه می توان گفت که کاتالیست های تولیدی شرکت گسترش فناوری خوارزمی به نحو بسیار مطلوبی جوابگوی نیاز واحد از کاتالیست می باشد و در شرایط برابر می تواند عملکردی کاملا قابل رقابت با انواع خارجی داشته باشد.
این طرح به عنوان یکی از هفت طرح مهم فولادی کشور در بارگذاری اول و برای اولین بار با استفاده از کاتالیست ایرانی راه اندازی و به بهره برداری رسیده که این موفقیت بزرگ را به تمامی صنعتگران عرصه فولاد و بخصوص مدیران ارزشمند شرکت MMTE و فولاد سبزوار تبریک عرض می نماییم.